Jókuti Substack

Jókuti Substack

Share this post

Jókuti Substack
Jókuti Substack
Nélkülözhetetlen tippek egy japán utazáshoz
Világevések

Nélkülözhetetlen tippek egy japán utazáshoz

Kell-e készpénz, hogy működik a metró, hogy lehet mobilnetem értelmes áron, mivel tudom felgyorsítani a belépést. Mit tegyek, hogy ne vesszek el?

Andras Jokuti's avatar
Andras Jokuti
Oct 01, 2024
∙ Paid
13

Share this post

Jókuti Substack
Jókuti Substack
Nélkülözhetetlen tippek egy japán utazáshoz
2
Share

16 éve járok rendszeresen Japánba, nem hiszem, hogy valaha teljesen ki fogom ismerni ezt az országot, annyira különleges, de azért nem adom fel, hogy a lehető legtöbb gyakorlati infót megszerezzek. Ezeket írtam itt össze, hogy neked már ne kelljen kétes forrásokból megpróbálni tájékozódni. Természetesen Japán sem áll meg a fejlődésben, hiába tart már most is a 22. században, nincs megállás. Ennek megfelelően rendszeresen frissítem is ezt a posztot, hogy mindig naprakész legyen.

Ez most kivételesen nem az éttermekkel foglalkozik, hanem az alapvető felkészüléssel, tájékozódással, eligazodással, mert bizony az sem egyszerű.

Ez a poszt is a Jókuti Substack az előfizetőknek készül, iratkozz fel és fizess elő, ha hasznos neked!

ÉRKEZÉS

ÚTLEVÉL, VÍZUM

Jelenleg a belépéshez érvényes útlevél szükséges, 90 napnál rövidebb tartózkodás esetén vízumra nincs szükség. (Ez persze változhat, itt lehet megnézni az aktuális állást!)

BELÉPÉS

Érdemes mindenképp előre beszerezni minden QR-kódot, amit éppen megkövetelnek, így sokkal gyorsan át kehet jutni az ellenőrzéseken, a vámnál és a bevándorlásnál is lehet egyből a QR-kódos folyosóra menni, sorbanállás és hosszas töltögetés helyett.
Jelenleg ez a kettő kell (régebben kértek a covidhoz is):

https://www.vjw.digital.go.jp/

PÉNZÜGYEK

kártya vs cash

Nehéz előre kalkulálni, hiszen a fogyasztásodtól is függ, de fontos tudni, hogy vannak helyek, ahol csak készpénzt fogadnak el, főleg kisebb településeken. (olyan éttermek is vannak, ahol csak kártyát).
Szerintem érdemes lehet hozni egy adag dollárt, amit könnyen be lehet váltani yenre, ha kell, és egy adag yent is. Mondjuk 30.000 yen/fő, és pár száz dollár még. Yent nem olyan egyszerű itthon váltani, nagyobb forgalmú, belvárosi váltóknál érdemes próbálkozni, de csak olyankor van nekik, amikor épp japán turisták jártak náluk, szóval lehet, hogy több próbálkozásra is szükség van.

De a legegyszerűnn kinti ATM-ből mondjuk Revolut-kártyával készpénzt kivenni a következő pár napra előre. (Ha véletlenül még nem lenne Revolutod, akkor sürgősen csinálj egyet, mert utazásokhoz nélkülözhetetlen! Ha innen indítod a folyamatot, még egy kis pénzt is kapsz a számládra.)
Zsebtolvajlás, bűnözés nem létezik. A kártyát fizetéskor nem illik átadni a pincérnek/eladónak, hanem a kis tálcácskára kell tenni a pulton. Ugyanez vonatkozik a készpénzre is, a visszajárót ők is leteszik. (Nem létezik olyan, hogy az aprót megtartja, ne is próbáld otthagyni sem!)
Borravaló alapvetően nem létezik, de vannak éttermek, ahol kb 10% adót, és/vagy 10% szervizdíjat rászámolnak, de ez ritka. Átverés se létezik, szóval sehol nem érdemes gyanakodni, átszámolni, ha azt írta oda, akkor annyiba kerül. Nem tévednek se véletlenül, se szándékosan. Nem ismerik ezt a műfajt.

Innentől előfizetők tudják tovább olvasni. (tax free, közlekedés megértése, fontos appok előre, térkép, öltözködés, stb)

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Jókuti András
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share